Stirodur – osnovne karakteristike
Kada govorimo o onim boljim termoizolacionim materijalima koji imaju široku primenu na našim prostorima, treba napomenuti da je stirodur itekako poznat materijal na tržištu kod nas.
U nastavku teksta pažnju posvećujemo osnovnim karakteristikama stirodura, njegovoj upotrebi, prednostima, i naravno ceni.
Razlika između stiropora i stirodura
Iako mnoge podseća na stiropor, ipak postoje značajne razlike među njima. Osnovna sličnost im je ta što se radi o laganom termoizolacionom materijalu male gustine jer se i jedan i drugi sastoje od vazduha.
Kada govorimo o težini, stirodur je nešto veće gustine od stiropora, pa je samim tim stirodur znatno otporniji na pritisak.
Stirodur je zapravo bolja verzija stiropora. Otporan na vodu, stirodur je savršen izolator kod svih vlažnih površina. Sa druge strane, ne truli i može trajati večno.
Ipak, treba napomenuti da se stirodur primenjuje samo na onim mestima kod kojih ne postoji mogućnost izbijanja požara jer se radi o zapaljivom materijalu, za razliku od stiropora.
Čuva životnu sredinu
Ako govorimo o štetnom uticaju na životnu sredinu, stirodur definitivno ne pripada ovakvoj grupi materijala koji se koriste za termo i zvučnu izolaciju. Naprotiv. Proces proizvodnje stirodura je ekološki prihvatljiv, a mogućnost recikliranja govori nam da se radi o zdravom materijalu koji čuva okruženje u kojem živimo.
Na tržištu ga danas možete pronaći u obliku ploča raznih debljina. Uglavnom se upotrebljava stirodur ploča debljine 2 cm, 3 cm i 5cm, pa njih možete pronaći u svim bolje snabdevenim prodavnicama koje se bave prodajom materijala za spoljašnju i unutrašnju izolaciju.
Ako vas interesuje stirodur cena zavisi od proizvođača
U zavisnosti od debljine ploče kao i od odabranog proizvođača zavisiće konačna maloprodajna cena. Kada spomenemo stirodur cena je nešto manja kod ploča debljine od 1 cm, za razliku od na primer ploča od 4cm debljine.
Još neke osnovne osobine stirodura
Kada govorimo o provodljivosti toplote, stirodur je na samom vrhu liste. Čak se smatra boljim toplotnim izolatorom od na primer kamene vune. Štedi toplotnu energiju na svim onim mestima u kojima je ugrađen, dugovečan je i trajan.
Reč je o materijalu koji je bez mirisa, izuzetno čvrste teksture pa je zbog toga najčešće zastupljen kod izolacije parkirališta, garaža, i svih onih većih objekata.
Otporan je na različite vremenske uslove
Na mestima gde su velike oscilacije u temperaturi, stirodur predstavlja savršeni izolacioni materijal. Bilo da se radi o mestima sa ekstremno visokim temperaturama ili mestima u kojima je velika vlažnost, sa stirodurom nema greške.
Na kojim mestima se najčešće ugrađuje stirodur?
Već smo napomenuli u samom tekstu da se stirodur najčešće koriste kod izolacije velikih površina poput parkinga, industrijskih zona i sl. Takođe, svoju primenu ima i na drugim mestima poput svih vrsta ravnih krovova, za izolaciju špaleta, balkona itd.
Zbog toga što mu je glavna karakteristika ta što može da izdrži veliki pritisak, stirodur je popularan kod izolacije klizališta, železničkih šina, aerodromskih pista i platformi.
Jednostavan za ugradnju
Još jedna prednost ovog termoizolacionog materijala je ta što se izuzetno jednostavno ugrađuje i ne zahteva puno vremena i truda jer se radi o laganoj teksturi materijala.