Detaljima do boljeg izgleda prostora – Ulazna vrata i drugi ključni elementi u opremanju enterijera
Uređenje prostora podrazumeva brigu o svakom detalju da bi se kreirao harmoničan izgled. Postoje i „cake“ koje olakšavaju put do kreiranja dobrog utiska o nekoj prostoriji ili celom domu.
Sve započinje sa ulaznim vratima koja treba da nagoveste zanimljiv dizajn unutrašnjeg prostora u kom će se iskoristiti boje, oblici i sitnice da se naglase najveće prednosti.
Ne poseduju svi praktično znanje ni urođen smisao za uređenje. U većini slučajeva koliko god se trudili, prostor ne izgleda zadovoljavajuće. To se događa i zato što svi izabrani elementi ne deluju skladno pa je rezultat često loš. Upravo zato, mi predlažemo neke od osnovnih načina kako da rezultat uvek bude odličan.
Ulazna vrata kao prvi nagoveštaj kreativnosti koja se nalazi unutar prostora
Ulazna vrata su jedan od neophodnih elemenata, ali i odličan način kako da se eksterijer poveže sa unutrašnjim uređenjem i pošalje suptilna poruka o stilu koji je zastupljen u prostoru.
Iako su oduvek bila važan deo opremanja, njihova lepota se manifestovala kroz duborez ili drugačiji izbor drveta, ali se dalje od toga nije išlo.
Danas je situacija sasvim drugačija pa spoljna vrata nemaju samo zaštitnu ulogu, već su i deo dekoracije koja privlači pažnju i svima želi dobrodošlicu. Upravo zato je važno kakav model će se odabrati i kako će se uskladiti sa celinom.
Jedna od najpopularnijih varijanti su minimalistički dizajnirana vrata, dvokrilna, a sve češće i jednokrilna sa malo detalja, a opet tako elegantna i prelepo dizajnirana.
Krilo je bez duboreza, čak i bez ikakvih detalja osim špijunke ili sa vrlo malo staklenih delova, čisto da se „razbije“ monotonost, ali bez prevelikog odstupanja od minimalističkih koncepcija.
Na savremenim ulaznim vratima se izdvajaju okovi, tj. brava na prvom mestu, ali i kvalitetne šarke i cela konstrukcija. Zapravo, prava snaga se krije unutra pa danas češće govorimo da su ovo premijum sigurnosna ulazna vrata nego klasične varijante.
U štoku i krilu vrata se nalaze metalna ojačanja i kamena vuna za zvučnu i toplotnu izolaciju i sa više tačaka zaključavanja za veće obezbeđenje.
Unutrašnja konstrukcija se prevlači sa PVC folijom i medijapanom u bojama po želji kupca pa se model može prilagoditi svakom zahtevu i izgledati odlično. Danas su popularna vrata u crnoj, teget plavoj, braon i beloj boji, ali se modeli stalno menjaju i uvek izgledaju odlično.Da biste napravili pravi izbor posetite link https://primavera.co.rs/product-category/ulazna-vrata/ i razmotrite sve mogućnosti koje se nude.
Ovakva ulazna vrata ukazuju da se stil krije iza njih, lepota jednostavnosti i sklada i svakako da intrigiraju kakve se ideje nalaze u svakoj prostoriji.
Umirujuće boje i svetle nijanse
Uvek je dobro pratiti koncept minimalizma i birati nežne, pastelne nijanse, a detaljima isticati pojedine elemente. Preveliko mešanje boja, jarkih nijansi donosi previše tačaka koja odvlače pažnju i čine da prostor manjim i pretrpanim.
Izbor i dekoraciju treba započeti od zidova koji su velikih površina i zato se najčešće bira da budu u svetlim, neutralnim nijansama pa da se istaknu slike i detalji. Moguće je koristiti i savremene tapete ili neke dekorativne molerske tehnike koje će doneti 3D efekat, ali i dalje u svetlim nijansama za lakše uklapanje sa drugim detaljima u prostoru.
Najbolje je napraviti kompromis i jarke nijanse birati na određenim detaljima, dok su druga mesta svetlih boja. Na primer, ako su tepisi šareni i raznobojni, onda neka zidovi budu neutralne boje i obrnuto.
Takođe, kada god je to moguće, treba birati detalje prema dominantnoj boji koja će da bude zastupljena u svakoj celini. Ako su zidovi bež, onda takva nijansa treba da bude na dekorativnom meblu, zavesama i tepisima. Oni mogu da sadrže i druge nijanse, ali će se vizuelno uočavati taj sklad, a privlačiće pažnju oni predmeti koji takve nijanse nemaju kao što je nameštaj ili dekoracija.
Zanimljiva rasveta je uvek pun pogodak
Kada je u pitanju izbor detalja koji unapređuju izgled prostora, ne možemo, a da ne istaknemo i rasvetu kao važan element za dekoraciju eksterijera i enterijera.
Izbor svetala započinje od ulaznih vrata koja mogu biti uočljivija i lepša i po mraku, ne samo tokom dana. U tu svrhu se koriste plafonske, zidne i podne spoljašnje svetiljke koje mogu da rade naizmenično i tako kreiraju zanimljiv ambijent i pre nego što se uđe u unutrašnji prostor.
Ovakva rasveta nije samo dekorativna, ona poboljšava bezbednost i često smanjuje račune za električnu energiju jer troši znatno manje struje tokom perioda rada. Takođe, plafonska svetla nisu jedina i neophodna, a ulazna vrata deluju mnogo lepše osvetljena sa više strana i pozicija.
Isti princip treba primeniti i u unutra, ali sa unutrašnjim rasvetnim telima. U tu svrhu se koristi LED rasveta koja je i funkcionalna i praktična i dekorativna.
Male prostorije, sa više plafonskih svetala će lepše izgledati uz plafonjerke ili spot svetla. Vrlo popularna je i šinska rasveta, a visilice se koriste kao detalj iznad trpezariskog stola, šanka i sličnih područja kojima se naglašava njihova namena i uloga.
Dovoljno prirodnog svetla i dobra pozicija plafonskog svetla omogućava da samo jedna sijalica osvetli ceo prostor, ali ako to nije slučaj, onda je bolje birati rasvetu u formi grane, sa više sijalica koje su usmerene na različite strane jer tako i rasveta postaje bolja i efektnija.
Zidna, stona i podna rasveta je umerena samo na određene delove, naglašava taj deo prostora i kreira umirujuću atmosferu koja je u sobama potrebna svakodnevno, a i u dnevnoj sobi ima veliku ulogu. Noću su praktična jer osvetljavaju prostor, a danju su i savršena dekoracija jer svojim bojama, oblikom i kombinacijom materijala svaki prostor čine zanimljivim i lepšim.
Za posebnu dekoraciju se mogu iskoristiti LED trake i najmanja rasveta čisto za dekoraciju stepeništa, polica, uglova… na taj način se pažnja usmerava na pojedine oblasti, dok neka područja ostaju u senkama.
Predlozi se nastavljaju kroz izbor detalja u kojima se daje lični pečat, dekoracija slikama, ogledalima, ličnim sitnicama… Uvek je dobra ideja uneti prirodne elemente kao što je saksijsko cveće jer to sasvim sigurno oplemenjuje prostor, ali se ni tu priča ne završava.
Zapravo, dizajniranje izgleda nekog prostora nikada nije zaista završeno. Uvek su tu neke nove ideje koje nadopunjuju osnovni koncept, a najvažnije je da se ceo posao uradi tako da vi budete zadovoljni i u tom prostoru se osećate lepo.
Od izbora ulaznih vrata, pa do najsitnijih detalja, odvojite vreme za odabir i rezultat će biti fantastičan.